Historie oddílu

Oddíl byl založen v roce 1926 původně jako česká házená, která se hrála nepřetržitě do roku 1963. V tomto roce přešel oddíl na mezinárodní házenou, která se hraje v Turnově dodnes.

Česká házená dosáhla v Turnově největšího úspěchu v roce 1959, kdy se družstvo starších dorostenců stalo přeborníkem České republiky. Ženské složky skončily dočasně svoji činnost v roce 1961, muži v té době hájili úspěšně řadu let 2. ligu. V ostatních kategoriích získávala turnovská družstva velmi často tituly přeborníků kraje.

Rokem 1963 a přechodem na handball se oddíl stěhuje na nové hřiště “mezi mosty”. Do aktivní činnosti se vrací ženské složky a začíná nová éra tohoto sportu v Turnově. Během let se daří střídavě a asi největšími úspěchy je účast v dorosteneckých ligových soutěžích a ve 2. ligách dospělých.

Areál házené “mezi mosty” postihla od konce 70. let několikrát povodeň, která zničila plochu hřiště, šatny i klubovnu. Naposledy v letech 2000 a 2006 od té doby areál chátrá a je využíván pouze v letním období.

V současné době fungují hlavně ženské složky. Družstvo žen si již řadu let dobře vede ve 2.lize. Po letech sbírají druholigové zkušenosti i mladší dorostenky a máme také dobře fungující mládežnickou základnu. V mužské složce funguje pouze družstvo mužů.

V roce 2016 jsme oslavili 90. let od vzniku oddílu házené v Turnově. Družstvo žen se také probojovalo do osmifinále Českého poháru a poprvé v historii klubu jsme přivítali v Turnově extraligový tým DHC Slavia Praha, za který nastupuje turnovská odchovankyně Veronika Rezlerová.